Wicca típusok?
- Botond
- Dec 23, 2017
- 4 min read
A ,,Boszorkányság vagy Wicca?" c. bejegyzésemben ( link ) már írtam, hogy az ott felsoroltak csak a Gardner-féle wiccákra vonatkozik.
Vagyis akkor több fajta wicca van?

A fent feltett kérdés beismerem kissé bugyután hangzik, de nagyon nem tudtam másképp megfogalmazni.
Mielőtt elkezdjük beszéljünk arról, hogy hogyan is válhatunk wiccává?
(Eredetileg külön posztot szántam volna ennek a témának, de nem igazán tudtam volna hosszúra írni és túl sok információt sem tartalmazott volna.)
-Fontos!! Ha boszorkány akarsz lenni, nem kötelező wiccának is lenned!!-
A legtöbb talált információ szerint két mód van ennek a vallásnak a felvételére:
1. Egy már wicca közösség/csoport/koven, személy beavatási rituáléja által.
2. Saját magunkat avatjuk wicca hívővé.
Na már most; én is wicca hívőnek tekintem magam, és semmilyen beavatási szertartáson nem vettem részt, csak fogtam magam és eldöntöttem, hogy köszönöm szépen én wicca leszek. Ennek legfőbb oka egyébként az, hogy úgy gondolom magát a boszorkányságot és a wicca-t manapság már nagyon nem lehet elkülöníteni. Max. eszmei szinten, de ami a gyakorlatokat illeti, a kettő nagyon is hasonlít egymásra. (Ez nem véletlen, hiszen tudjuk, hogy Gardner anno. hogyan kezdte kidolgozni ezt a vallást)
Viszont! Ha a wiccák egy istennőben, és egy istenben hisznek, akkor hogyan lehet egy boszorkány, aki akár több istenben is hisz wicca?
A válasz egyszerű. A wicca vallás több különféle irányzatot alakított ki. Ezekből az irányzatokból Gardner csak egyet, a Gardner-féle wicca vallást alapította meg.
Azt hiszem tovább is lehetne magyarázni, de inkább vágjunk bele az irányzatokba, és akkor mindenki érteni fogja köztük a különbséget:
-Fontos!! Nem minden információt írok le az egyes irányzatokról, így ha esetleg valaki úgy gondolja, hogy ,,Igen. Ez az irány való nekem!" akkor ne csak az én írásaim alapján döntsön, hanem keressen rá, kutasson utána és tanuljon jó sokat a saját irányzatáról!-
-Fontos!! Nem minden irányzatot írok le ide. Biztosan van ezeken kívül még száz és száz másik is, de én ezeket ismerem.-
Gardneriánus wicca (Gardnerian Wicca) : Ez a már említett ,,Gardner-féle wicca". A hívők egy istenben és egy istennőben hisznek. A ,,Ha nem ártasz vele, azt tégy, amit akarsz” elv és a „Háromszoros visszatérés" törvénye is hozzájuk tartozik.
Nevüket az alapító után kapták.
Eléggé kovenhez ragaszkodó vallás, de egyedül is gyakorolható.
Dianikus wicca (Dianic Wicca) : Ezt az irányzatot úgy is nevezhetném, hogy a feminista irányzat. Ezen wicca hívők csak is nők lehetnek. Viszont -és ez nagyon fontos- nem állítják, hogy férfiak nem is lehetnek wiccák és/vagy boszorkányok. Nem nézik le a férfi gyakorlókat és nem az a céljuk, hogy bebizonyítsák, hogy csak is nők képesek végezni ezt a mesterséget. Ezen irányzat valódi célja az, hogy egy biztonságos közeget nyújtson a nőknek, ahol bátran lehetnek azok akik valójában és nem kell aggódniuk amiatt, hogy a férfiak megvetnék őket.
Nevüket valószínűleg a görög hold és vadász istennő, Artemisz után választották, akinek római neve Diana. Artemis/Diana az az istennő, aki védelmezi a nőket és a gyerekeket és segít a szülésnél.
Alexandriánus wicca (Alexadrian Wicca) : Ezt az irányzatot egy Alexander Sanders nevű úriember dolgozta ki. A Gardneriánus wicca-val ellentétben, az Alexandriánus wicca hívei nem egy isten és egy istennőben hisznek, hanem annyi istenben, annyi vallásból amennyiben csak szeretnének.
Nevüket az alapító után kapták szintén.
A Gardneriánus wicca-hoz hasonlóan ez az irányzat is főleg kovenekként üzemel, de egyedül is lehet gyakorolni. (Gondolom én)
Kelta wicca (Celtic Wicca) : Ez az irányzat hasonlít a többire, de sokkal inkább követi a kelta tradíciókat. Legfőképpen két "istenben", az Anyatermészetben és az ,,Agancsos Istenben" (Horned God) hisznek. Emellett a hívők hihetnek más istenekben is, de az említett két istenség az alapja a vallásuknak.
Nevüket a kelták után választották.
Kovenekben és egyedül is gyakorolható.
Válogatott wicca (Eclectic wicca) : Magyarul elég furcsán hangzik a neve, de lényeg az, hogy a hívők saját maguk döntik el, hogy melyik, mennyi, és milyen kultúrából származó istent/isteneket tisztelik/tisztelnek.
A fent olvasható szövegből már tudjuk, hogy honnan jöhetett a nevük.
Egyedül és kovenben is gyakorolható vallás.
Sámán wicca (Shaman wicca) : Ugyanúgy követik azokat a wicca tradíciókat, amelyeket más irányzatok, de a hívők főleg sámánokra jellemző gyakorlatokat végeznek. Legfőképpen nem isteneket tisztelnek, hanem különböző lelkeket, és főleg velük tartják a kapcsolatot a gyakorlataik folyamán. Legtöbbször mentális és fizikai gyógyítással foglalkoznak.
Nevüket a módszereik miatt választották.
Kovenben és egyedül is végezhető vallás.
Seax - Wicca: Nordikus hagyományokra épülő irányzat, ahol a skandináv és a germán istenségeket tisztelik. Raymond Buckland volt a kidolgozója. Sokszor használnak rúnákat.
Kovenben és egyedül is gyakorolható.
Örökletes wicca (Hereditary wicca) : Ezen irányzat hívői olyanok, akik eleve wicca gyakorlókból álló családba születtek. A legtöbbjük vagy ebben a vallásban nőtt fel, vagy a családjuktól tanultak róla. Az isteneiket a család saját maga választja meg és a fiatal generációk ezt viszik tovább.
A név elég egyértelmű.
Főleg családon belül gyakorolják.
Magányos wicca (Solitary wicca): A válogatott wiccahoz hasonlóan ezen irányzat hívői is saját maguknak választják ki az útjukat, de ahogy a név is mutatja, a gyakorlók egyedül dolgoznak és nem tartoznak semmilyen csoporthoz vagy kovenhez.
Tündér wicca (Faery wicca) : A hívők a tündérek törvényeit követik és főleg elfekkel, gnómokkal, tündérekkel stb. dolgoznak. Sokszor a tündéreket feljebbvalóknak és erősebbeknek tekintik az isteneknél.
Koven nélkül is végezhető.
Sárkány wicca (Draconic wicca) : Ez az irányzat a sárkányok törvényein és erőin alapul. A hívők sárkány mágiával dolgoznak és gyakran sárkány őrzőkkel rendelkeznek, akik éjjel-nappal védik őket a negatív erőktől. A tündér wiccakhoz hasonlóan ők az istenek felé emelik a lényeket, amikkel dolgoznak, jelen esetben a sárkányokat.
Egyedül és kovenben is gyakorolható.
Zöld wicca (Green wicca) : A zöld wiccak bármely istent és istennőt tisztelhetik, de mindenképpen a föld és a természet nekik az első. Állatokkal és növényekkel dolgoznak. A hívőkre jellemző, hogy általában saját maguk termelik meg azokat az alapanyagokat, amiket a munkáikhoz használnak.
Egyedül és kovenben is gyakorolható.
Pannon Wicca: ,,A pannon őshit (népszerűbb nevén: pannon wicca), Magyarországon 1998-2003 között a „Világfa” Ezoterikus Klub keretében formálódott önálló irányzattá. A 2006-ban alakult Ezoterikus Kör (coven) célul tűzte ki a Kárpát-medencei őshit felelevenítését, és sajátos magyar jellegű wicca-irányzat létrehozását (hasonlóan az ír, szász, walesi és szláv wicca-jellegű irányzatokhoz). Alapvető forrásuk a Pannon-medence ősi népeinek hagyománya, magába foglalva a természetes és népi gyógyítást, népszokásokat, rítusokat és mágiát is.
Hitvallásuk: Ha nem ártasz vele, akaratod szerint tehetsz!
Elfogadják a PFI (Nemzetközi Pogány Szövetség) alapelveit, úgymint:
Szeretet és rokonság a Természettel.
Tisztelet az életerőnek, és annak - állandóan megújuló - élet-halál körforgásának.
Fő tevékenységük: egymás felkészítése, természetes gyógyítás, közös ünneplések."
/Wikipédia/
-Fontos!! Az fent felsorolt wicca irányzatok nem keverendőek a boszorkányság irányzataival!-
Források:
Kommentare